Rozhovor s trenérem A-TÝMU:
"Kdybych nevěřil v záchranu, nejdu sem"

05.03.2019
Džimis Bekakis hlavní trenér A-týmu. Vlevo asistent Pavel Šafář
Džimis Bekakis hlavní trenér A-týmu. Vlevo asistent Pavel Šafář

Je jablonecký rodák, za RH Cheb si zahrál ještě v československé fotbalové lize, vojákoval v Táboře, ale jinak je bývalý hráč a nyní 52letý trenér Džimis Bekakis spojován především s Teplicemi. "Do Liberce si mě jako asistenta přivedl David Vavruška, když nám to pak spolu nevyšlo v Teplicích, tak jsem se přes Jirku Kotrbu dostal k juniorce Jablonce. A teď jsme se přes kamaráda v Sedmihorkách dohodli v Turnově, kde jsem od ledna," popisuje sled angažmá Džimis Bekakis, jenž na severu Čech úspěšně vedl mimo jiné i Chomutov nebo Most.

Co vy a Teplice?
Zrovna na začátku března jsem byl týden v Teplicích. Ale v Jablonci mám tátu, a tak jsem se na chvíli usadil tady.

Turnov je poslední, věříte v záchranu?
Kdybych nevěřil, nejdu sem.

Máte jen deset bodů...
Uvidíme, kolik týmů bude podle vývoje ve vyšších soutěžích padat. Možná jeden, možná dva. Navíc máme těžký los. Začínáme v Přepeřích a teď nás čekají Benátky nad Jizerou, které mají také kvalitní tým. Pokud získáme nějaký bod, budeme se od toho chtít odrazit.

Jak se povedla příprava?
To víte, je to divize. Kluci fotbal dělají po práci, někdy je to komplikované. Moc se nám nevedlo v přípravě, ale věřím, že to bude dobré. I s vedením klubu jsme se bavili v první řadě o tom, že nám záchrana nemusí vyjít,. Teď se ale rozjela spolupráce s Libercem, přišli mladí hráči, budeme bojovat. Uvidíme, věřím, že nějakou kvalitu mít budeme.

Zdroj: https://krkonossky.denik.cz

TURNOVSKÝ TRENÉR DŽIMIS BEKAKIS: "SMYSL MÁ JENOM ZÁCHRANA!"


* Nedá mně to, ale náš rozhovor prostě musím začít dotazem na vaše poněkud neobvyklé jméno.
Narodil jsem se v Jablonci a na rozdíl od ostatních otců ten můj byl řeckého původu.

* Jak se vyvíjela vaše sportovní kariéra, resp. kde všude jste fotbalově působil?
Do svých dvanácti let jsem procházel jednotlivými kategoriemi jablonecké mládeže. Potom jsme se s matkou přestěhovali do Teplic. Po dovršení dorosteneckého věku jsem nastupoval za druholigový A-tým jako tehdy povinný mladík, spolu například s teplickými legendami Počtou a Maligou. Na vojně jsem coby stoper prošel Duklou Praha, VTJ Tábor a chebskou Rudou hvězdou. Po působení v nižších regionálních soutěžích v Německu, kde jsem i pracoval, jsem si ve třiceti letech dodělal trenérskou licenci. První zkušenosti jsem získával u teplické mládeže, pak přišlo angažmá v druholigovém Chomutově, v sezoně 2013/2014 jsem trénoval Baník Most a odtud jsem přesídlil do Liberce. Tohle trenérské pendlování se samozřejmě vždycky točilo kolem Teplic.

* Ač hráč spíše defenzivního typu, Wikipedie vedle ligových startů registruje i pět gólů v dresu Teplic. Jako trenér vyznáváte jaký styl?
Každé mužstvo by mělo hrát to, na co má, ať už jde o kvalitu hráčského kádru, jeho fyzickou připravenost a taky psychickou odolnost. Přeneseno konkrétně do Turnova, na tuhle stránku se určitě musíme zaměřit také, protože máme poměrně mladé mužstvo. Jinak v našem postavení nám nezbývá než jít do každého zápasu především se zabezpečenou obranou a vpředu spoléhat na zlepšenou koncovku. Na podzim jsem viděl zápas s Trutnovem. Hra víc než vyrovnaná, ale prostupná obrana a neproměňování šancí se podepsaly pod více než krutou prohru. Z tohoto pohledu jsme přes zimu pracovali na posílení jak vzadu, tak i vpředu.

* Co se týká doplnění hráčského kádru, můžete být konkrétnější?
Vzhledem k tomu, že brankáře Špínu čeká v březnu operace kolena, tak jeho náhradníka Králíčka doplní ještě Jan Franc z Liberce. Snažili jsme se získat tvořivého záložníka Diviše, ale to z jeho osobních důvodů zřejmě ztroskotalo, což mě moc mrzí. Hotový by tak měl být příchod forwarda Dušana Nulíčka z jabloneckého Mšena, který nakouknul i do ligy, a kde s tamním klubem sehrajeme generálku na jaro. Ve fázi snad už ukončeného jednání je přestup nadějného stopera Jana Podzimka z Kosmonos. Z Liberce k nám míří na hostování také Yisonk Kim s ligovými ambicemi a další obránce Jan Blažek.

* Máte tedy už jasno, v jaké sestavě vyběhnou vaši svěřenci k přepeřskému derby?
Tak na to teď nedokážu odpovědět. V zimním období se do přípravných utkání různě prolínala zdravotní fluktuace jednotlivých hráčů, a jak jsem už řekl, teprve se uzavírají veškeré příchody hráčů k nám, takže definitivní podoba základu se objeví až v samotném zápisu před výkopem v Přepeřích.

* V jakém světle vidíte mladé odchovance turnovské kopané, kteří se díky okolnostem objevují na hřišti v této mistrovské úrovni víc, než bývá obvyklé?
Nechci tady hodnotit kvality jednotlivců. Musíme pracovat s celým týmem a je na trenérech, aby z nich co nejoptimálněji poskládali základní jedenáctku, protože každý z nich má pro něj svůj individuální přínos. Určitě mě zaujal takový Vojta Tvrdý na beku, který může hrát i o řadu výš, líbí se mně dravost a tah na bránu Petra Havla a jisté fotbalové předpoklady v sobě mají i Sysel se Syrovátkou. Brzy přijde také čas Svobody nebo vůbec mladičkého Macha. Ale naše práce bude mít smysl jen tehdy, když za pomyslný provaz potáhneme na jaře všichni bez rozdílu. Šel jsem do toho s tím, abychom divizi pro Turnov zachránili, a pro to musíme udělat všechno. Buďme upřímní, musíme se o záchranu porvat nejen s energií mládí, ale k nezaplacení budou také zkušenosti Petra Papouška či hráčů jako Kordík, Šimek a Beníšek. Prostě rozhodne především přístup všech jak na place, tak i těch okolo něj.

* Jste v zájmu věci ochoten jít i na hranu rizika neobvyklými tahy? Teď mám na mysli třeba fanoušky tolik diskutované vysunutí Martiny Špíny z brány do pole.
Nerad prohrávám, takže pokud vymyslíme s naším realizačním týmem nějaké překvapení, jsem ochoten to zkusit. V tomhle konkrétním případě jde bezesporu o určitou raritu, protože Martin se tuším ve dvou podzimních zápasech trefil pokaždé. Ale v žádném případě nechci jít proti mínění hráče, a obzvlášť ne teď, když se potýká s důsledky zranění. Ovšem překvapit soupeře můžeme i jinak, tak uvidíme, co samo jaro přinese...

* Uzavřeme zimu. Děláte nějaké radikální závěry z výsledků přípravných utkání?
Své jsme si z nich samozřejmě jako trenéři vzali, ale jinak výsledky moc neřeším, protože z různých důvodů nemají zase až takovou vypovídající hodnotu. Znovu připomínám, že klíčové pro nás všechny budou hlavně bodové zisky na jaře.

* Zda chcete bodovat už v Přepeřích, je tedy asi zbytečné se ptát?
Asi jako každý, chceme samozřejmě bodovat ve všech jarních zápasech, ale se stoprocentním ziskem nemůže ve fotbale počítat nikdo. Bez ohledu na postavení v tabulce je to pro obě mužstva první ostrý start, takže stát se může cokoliv. Derby jako takové, a obzvlášť tohle, má svá specifika, a my se na něj musíme ve zbývajících dnech co nejlíp připravit. Věřím, že bude mít i početnou diváckou kulisu, takže uspět budou chtít všichni. A podpora našich fandů bude pro nás opravdu moc důležitá i v dalších zápasech.

Zdroj: https://www.turnovskovakci.cz/