Rozhovor s trenérem Štěpánem Havlem, který povede starší žáky v sezóně 2021/22..

19.08.2021

O: Ahoj Štěpáne, čtenáři tě jistě znají jako hlavního trenéra kategorií U11 a následně U13. Co se stalo, že jsi tohle jaro přešel ke kategorii U15?

Fotka z příměstského kempu.. Zleva Petr Havel a zprava Štěpán Havel

R: Ahoj, vzhledem k tomu, že nemáme dorazový ročník 2007 a sezóna byla předčasně ukončena, tak vedení klubu skládalo od května trenérské kategorie na příští ročník 2021/22. Třetím rokem trénuji ročník 2009-2010, tak nebyla jiná možnost než posunout nejlepší hráče a pokračovat v práci s ročníkem 2009 a nově s ročníkem 2008.

O: Kategorie U15 - tedy starší žáci - již hrají na velké hřiště za pravidel seniorského fotbalu. V čem je to posun pro tebe a v čem pro děti, které přešly z nižších kategorií?

R: Jak zmiňuješ největší změnou je velké hřiště a pro nás trenéry je největší rozdíl právě v přípravě na zápas. Určitě nebudu slevovat ze svých nároků, kterými jsou rychlost, hra jeden na jednoho, nebojácnost hrát a střelba z delší vzdálenosti. Pro hráče z nižších kategorií bude nejtěžší pojmout velké hřiště a pochopit ofsajd, ale to je jen otázkou zápasů.

O: S týmem jsi již odehrál několik přátelských utkání a absolvoval. Co můžeš vypíchnout jako přednost a v čem váš tým naopak tlačí bota?

Nábor do FK Turnov.. Zleva Petr Svoboda, Petr Havel a Štěpán Havel

R:  Ze začátku nás tlačila bota ve fyzické nepřipravenosti a práci s míčem, kterou nám způsobila pandemie Covid-19. S týmem máme za sebou soustředění v Pěnčíně, které bylo zaměřené na kondici a hru pod tlakem. Měli jsme na soustředění jedno přátelské utkání, protože jsme chtěli věnovat čas hlavně sami sobě. Vidím po soustředění obrovský posun na hráčích. Nejvíce se mi líbí, že mají chuť trénovat a zlepšovat se, což je pro mě jako trenéra to nejdůležitější.

O: Roli trenérských asistentů ti tvoří duo Petr Havel mladší a Tomáš Kalous. Jak jsi s jejich fungováním spokojený? Máte v trenérském týmu nějak rozdělené role?

R: S kluky se dobře známe, takže víme, jaká je naše společná cesta. Jsem s kluky spokojený, tréninky máme rozdělené a připravené. Po Covidu jsme měli zábavné tréninky formou her, a hlavně přátelské zápasy, abychom to dětem hned na začátku neotrávili. Trénovalo se do konce června a v polovině července se začlo na plno s tréninky, takže přestávka byla krátká a je vidět, že jsme zas o krůček dál.

O: Tým tvoří i hráči, kteří již mají na velkém hřišti minimálně jednu sezónu odehranou. V čem by dle tvého měli být týmu přínosem?

Tomáš Kalous vždy pozitivně naladěn

R: Od starších hráčů očekáváme nasazení a taktickou vyspělost oproti mladším klukům, kteří přecházejí ze systému 7+1 na větší hřiště se systémem 10+1, ale taktika pro nás není nejdůležitější chceme vidět střely z dálky, jeden na jednoho a že jsou kluci zapálený do hry. Největší radost Vám dělá, když to kluky baví.

O: V létě jsi společně se zbytkem trenérského osazenstva pořádal letní příměstský kemp. Jak se kemp povedl?

R: Letos proběhl třetí ročník, takže jsme věděli do čeho jdeme ohledně příprav. Každým rokem se to snažíme někam posunout a přidat něco nového. Po kempu je velká poptávka, pozorujeme o něj opravdu velký zájem, což nás obrovsky těší, ale na druhou stranu víme, jaká je to zodpovědnost. Máme na kempu mladý tým trenérů a učitelek, který funguje naprosto bez problémů. Vše proběhlo podle plánu a děti si kemp užily.

O: Štěpáne, moc ti děkuji za super rozhovor a přeji ti mnoho fotbalových úspěchů a také pevné nervy.
Máš ještě nějaká poslední slova, která bys chtěl sdělit čtenářům, případně svým svěřencům?

R: Hráčům přeju hlavně zdraví, pozitivní energii, a hlavně trénovat a trénovat - bez toho se totiž nelze zlepšovat. Posledním slovem bych chtěl poděkovat všem, kteří se aktuálně točí kolem turnovského fotbalu, protože kolik času tomu obětujeme v poslední době je neuvěřitelné. Jsem rád, že se do trénování zapojují mladí trenéři z dorostu a je vidět, že fotbal opravdu milují. Řeknu upřímně, že ročníky 1999 až 2004 jsou správně nastavené a za to patří velké díky předchozím trenérům, kteří je trénovali. Takto bychom měli pokračovat a rozvíjet klub na všech pozicích. Díky za rozhovor, ahoj.