Rozhovor s šéftrenérem mládeže Jirkou Šulcem..

28.07.2021

Ahoj Jirko, v Turnově jsi novým šéftrenérem mládeže, tudíž o tobě čtenáři pravděpodobně mnoho nevědí. Mohl by ses nám v krátkosti představit?

Ahoj, jmenuji se Jiří Šulc, bydlím devět let v Turnově. Mám tři dcery a milující manželku. Pracuji jako Grassroots trenér mládeže fotbalu pro okres Semily. Celý život se naplno věnuji fotbalu a po skončení své aktivní kariéry jsem se začal věnovat trénování a výchově mládeže.

Jakožto šéftrenér budeš plnit mnoho povinností. Co ale bude tvoje hlavní náplň práce?

Hlavní náplní bude nastavení tréninkového procesu napříč mládežnickými kategoriemi a úzká spolupráce s jednotlivými trenéry.

Jak vidíš stávající situaci ohledně turnovské mládeže potom, co jsme se teprve nedávno probudili z covidového spánku?

Situaci ohledně omezení sportovní činnosti u dětí vnímám velmi negativně. I za tento relativně krátký čas některé děti hledají tu jednodušší formu zábavy a to se odráží na jejich tělesné schránce, návycích a v budoucnu na zdravotním stavu. Pozitivní je, že těchto dětí je minimum a v Turnově jsou to spíše jednotlivci.

V nedávné době FK Turnov získalo status Centra pro Mládež. Co to znamená pro stávající hráče a hráčky, a co pro ty nově příchozí?

R: Tento status je výsledkem dobré práce s mládeží v FK Turnov a zároveň výzvou do dalších let tento status obhájit. Otvírají se nám možnosti individuálního přístupu k jednotlivým hráčů a maximálního rozvoje jejich potenciálu. S tím je spojena i další působení klubu jako je spolupráce se ZŠ Skálova, brankářské tréninkové jednotky, aktivní spolupráce se školami a školkami v Turnově atd. Na prvním místě bude rozvoj jedince a to nejen po fotbalové stránce, ale i po té osobnostní.

Kdybys měl v krátkosti shrnout nějakou krátkodobou vizi turnovské mládeže, co bys řekl?

S krátkodobou vizí se nedá příliš pracovat. Pokud chceme rozvíjet turnovskou mládež, tak bychom měli pracovat s dlouhodobou koncepcí. V současné chvíli se jedná o priority na co se zaměříme dříve a na co později. Prvním úkolem bude společné nastavení výchovy mládeže, obsahu jednotlivých tréninkových jednotek a nastavení základních principů.

Zároveň vedle postu šéftrenéra mládeže funguješ jako trenér v pondělní fotbalové školičce pro ty nejmenší. Proč by měla nové děti zaujmout a co si od ní slibuješ?

Fotbalová školička je prioritně zaměřená na všestranný rozvoj dětí formou pohybových her a přijít do ní může bez nahlášení kdokoliv. Následně po vzájemné dohodě s rodiči posouváme děti k trenérům mladších přípravek, kde si užijí již více fotbalu. Byl bych rád, aby fotbalová školička zůstala nedílnou součástí výchovy dětí v FK Turnov.

JŠ při náboru POJĎ HRÁT FOTBAL ZA BARÁKEM
JŠ při náboru POJĎ HRÁT FOTBAL ZA BARÁKEM
................
................

Školička jako taková si klade za cíl děti učit vztahu ke sportu a pohybu hravou formou. Avšak prozradil bys nám, jak konkrétně takový trénink vypadá a co se v něm děti učí?

Téměř všechny činnosti v hodině pohybu jsou formou pohybových her. Tyto hry jsou připraveny tak, aby každé dítě mělo možnost vlastního individuálního rozvoje. Co zvládne jeden, nemusí zvládnout druhý. Rozvoj všestrannosti je základem pro většinu sportů a možná pro mne i důležitější stránkou je správný přístup k takto malým dětem. Máme mladý tým trenérů, který je otevřený učit se, jak pracovat s dětmi. Odměnou nám jsou úsměvy dětí a spokojenost rodičů.

Jirko, mockrát ti děkuji za příjemný rozhovor a přeji ti mnoho trenérských úspěchů do budoucna.
Máš ještě nějaká poslední slova, která bys rád vzkázal čtenářům?

Chtěl bych poděkovat za možnost spolupracovat na rozvoji turnovského fotbalu. Turnovský fotbal má dlouholetou tradici a je na nás ji udržovat a nadále rozvíjet. Nastupuje zde další generace mladých trenérů a věřím, že společně dokážeme nadchnout velký počet dětí.

Fotbal je nejlepší sport na světě a my vás ho naučíme milovat.