Rozhovor s novým trenérem starší přípravky Liborem Řezníčkem..

08.10.2021

O: Ahoj Libore! Jako nový trenér kategorie U11 jsi pro čtenáře možná velká neznámá, mohl by ses nám, prosím, představit?

R: Ahoj. Pocházím z Jablonce nad Nisou a začínal jsem s trénováním před 20 lety v FK Lučany, poté téměř 12 let jsem se věnoval trénování mládeže v FK Jablonec a s týmy, které jsem jako hlavní trenér vedl procestoval téměř celou Evropu po různých turnajích, kde jsme se setkávali s týmy ze světové špičky jako je Bayern Munchen, Manchester City, AC Milán atd. Byla to nejen pro mě neskutečná škola, ale hlavně ti děti mají neskutečné zážitky na celý život. Kdo z nás může říci, že si předával vlaječku svého týmu se soupeřem světového kalibru, a to jsme pořád v kategorii přípravek a žáků. Navíc mě to dalo spousta poznatků a zkušeností do další mojí práce, jelikož jsem vždy s trenéry těchto týmů diskutoval o principech trénování v jejich klubech.

O: Jak ses k trénování v Turnově dostal? Jsi s trenérským zázemím, svými kolegy i svěřenci spokojený?

R: Po ukončení spolupráce v prvoligovém klubu mě oslovil Jarda Šnajdárek a Štěpán Havel. Samozřejmě to byl pro mě téměř krok do neznáma, nicméně jsem věděl, že v Turnově se s mládeží pracovalo vždy na vysoké úrovni, a to byl pro mě impuls a jasná volba. Co se týká zázemí tak máme vynikající tréninkové podmínky, která nám většina klubů může závidět. Je tu neskutečná parta lidí, která se o mládež stará, velice mě překvapilo množství hráčů dorostu a Turnovského "A", kteří se věnují trénování na úkor svého volného času, je to určitě ta nejlepší cesta do budoucna, jak vychovat svoje kvalifikované trenéry, kteří jsou spjati s klubem. S našimi svěřenci jsem zatím velmi spokojen, po dlouhé covidové době se nám podařilo opět dostat kluky do tréninkové procesu a snažíme se bavit fotbalem.

O: V létě jsi se svou kategorií byl na soustředění. Myslíš, že to hráčům něco přineslo? Plánuješ na zimu nebo příští léto něco podobného?

R: Měli jsme takové mini soustředění v domácích podmínkách a bylo zaměřeno spíše do tmelení party a vzájemného poznání, jelikož i můj trenérský kolega Petr Dohelský přišel k týmu jako nový trenér. Určitě přes zimu plánujeme teambuildingové akce na zpestření fotbalových tréninků, takže nás čekají lyže, jump aréna atd.

O: U dětí kategorie U11 se říká to, že "nasávají" fotbalové znalosti a dovednosti jako houba. Co je podle tebe v takovém období nejdůležitější dětem předávat?

R: Tak zcela určitě, jsou teď ve zlatém věku učení, ale o to je to složitější, vše musí být tak aby získali ty správné dovednosti a v dalších kategoriích mohli trenéři navázat na naší práci, nicméně vše se odvíjí od jejich zájmu ke sportu a lásky k fotbalu, podpory rodičů a našim individuálním přístupen ke každému hráči, ty děti každý trénink musí bavit a vždy by měli jít z tréninku s pocitem, že chce příště přijít znova. Každý trenér v této věkové kategorii by měl dětem předat komplexní soubor nejen fotbalových, ale také pohybových dovedností, být mentorem a učit je veškeré překážky, které se při tréninku či utkání vyskytnou vždy se je snažit přelézt a překonat, ne je obejít a vyhýbat se jim, chceme děti kreativní a odvážné, to znamená, že neustále je podporujeme např. v soubojích 1 na 1 či ve hře samotné, aby se nebáli udělat chybu, jelikož ta je nedílnou součástí učení a je základem pro další řetězce jejich vývoje. Dále je to pokora, respekt, přátelství a láska ke sportu obecně. Chceme pracovat s dlouhodobou koncepcí, místo krátkodobého úspěchu.

O: V zimě se v našem regionu pořádá spousta halových turnajů. Potvrdili jste už na některém z nich účast, nebo hodláte nějaký dokonce pořádat u nás na umělé trávě?

R: Dva turnaje už máme přihlášené, a to v Zákupech u České Lípy, nicméně nejsem zastáncem hal, jelikož fotbal v hale považuji za jiný sport, a tak jsme se po rozpravě s ostatními trenéry shodli, že kategorie u 11 by měla již trénovat a hrát ve venkovním prostředí, a tedy půjdeme cestou přípravných utkání.

O: Libore, mockrát díky za tvůj čas. Mohl bys nám na závěr prozradit, kdy a jak často má kategorie U11 tréninkové jednotky?

R: Naše kategorie již absolvuje tři tréninky v týdnu a to pondělí, středa a pátek. O víkendu nás vždy čeká mistrovské utkání krajského přeboru U 11, kde se zatím prezentujeme velmi dobrými výkony.