Rozhovor s novým trenérem dorostu Jirkou Horáčkem

24.08.2021
Jiří Horáček koučuje první zápas B-týmu
Jiří Horáček koučuje první zápas B-týmu

O: Zdravím Jirko! Pro letošní sezónu jsi novým trenérem turnovského dorostu. Jak ses k takovému postu dostal a kudy vedla tvoje dosavadní trenérská kariéra?

R: Ahoj! 14 let jsem vedl mládežnické týmy ve Slovanu, a to od přípravek až po dorost. 2 a půl roku jsem vedl A-tým Rapidu Liberec a také jsem zde působil přes 3 roky jako šéftrenér mládeže. Následovaly štace u A-týmu Stráže nad Nisou a dívčího týmu Slovanu Liberec. Po skončení práce v Liberci jsem se dal do řeči s panem Havlem a po dohodě s ním jsem se od května letošního roku ocitl u turnovského dorostu.

O: Jaká je tvoje dosavadní práce s dorosteneckým mančaftem? Bylo kluky po nucené pauze způsobené Covid-19 obtížné dostat na trávník?

JH před 10 lety trénoval Liberecký dorost. Na fotce je i ligový brankář Ondřej Kolář
JH před 10 lety trénoval Liberecký dorost. Na fotce je i ligový brankář Ondřej Kolář

R: Jak již bylo řečeno u dorosteneckého týmu jsem od května 2021, tudíž se s týmem zatím pozvolně seznamujeme. Největším překvapením pro mě byl počet hráčů, protože v týmu jich je 22, což je na dorostenecký tým v Libereckém kraji nadstandard. Nejdůležitější je fakt, že mají chuť se zlepšovat a posouvat se dál, proto návrat po nucené pauze nebylo nic obtížného.

O: V čem konkrétně bys rád turnovský dorost posunul a máš nějakou fotbalovou filozofii, kterou bys rád své svěřence učil?

R: Hlavní je změnit myšlení hráčů. V Turnově máme výborné tréninkové zázemí a možnosti posunout se do A-týmu hrajícího Krajský přebor a doufejme v budoucnu i Divizi. Nedaleko od nás jsou navíc i Přepeře hrající ČFL. Mým cílem je zlepšit přístup hráčů v tréninku, dodat klukům sebevědomí a sjednotit myšlení všech hráčů. Zaměřujeme se také na běžeckou připravenost, technické a taktické stránky hry a v soutěži chceme praktikovat ofenzivní pojetí hry s vysokým napadáním podložené kombinační hrou.

O: Letošní sezónu zahájil nově i náš B-tým, který bude část kádru sdílet právě s dorostenci. Mohl bys nám některé z těchto hráčů blíže představit a případně obeznámit čtenáře s tím, proč někteří hráči nahlédnou už do seniorské soutěže?

R: Mezi hráče pendlující mezi dorostem a B-týmem patří Roman Myslivec, Joshua Marek, Robin Falkenberg, David Parsi, Vojta Třešňák a Jiří Korda. Všichni tito hráči jsou velmi dobře připraveni na dospělý fotbal a ctí je pracovitost a pokora. Chtějí se pořád zlepšovat a v tom by jim měl B-tým do budoucna pomoci.

O: První zápas sehraje turnovský dorost na hřišti Lokomotivy Česká Lípa. Čekal hráče nějaký konkrétní tréninkový plán nebo myslíš, že jsou po letní přípravě dostatečně připraveni?

R: Příprava probíhala systematicky, od kondičních cvičení až po taktické rozbory jednotlivých herních situací. Vše se ale ukáže až v samotné soutěži, takže bych nerad předbíhal.

O: Dorost sehrál během přípravy několik utkání, několik z nich i se seniorskými týmy z okolních obcí. Zvládli tvoji svěřenci přípravné zápasy dobře nebo máš k výkonům výtky?

R: Z osmi přípravných zápasů jsme sehráli dva s muži. Zápas s českolipským dorostem nám nastavil zrcadlo a ukázal, kam bychom měli tréninkově i zápasově směřovat. Zápas proti seniorskému týmu z Mírové zase ukázal rozdíl ve zkušenostech mezi dorosteneckým a dospělým fotbalem. Naopak utkání v Bozkově tým zvládl výborně, kdy dokázal z nepříjemného stavu 0:2 dotáhnout na 2:2 a při troše štěstí mohl i vyhrát.

O: Jirko, mockrát ti děkuji za rozhovor a přeji tobě i tvému týmu jen to nejlepší v nadcházející sezóně. Rád bych se tě ještě zeptal, zdali bys nám prozradil, kdy hraje dorost nejbližší domácí zápas a proč by měli turnovští fanoušci zavítat i na dorostenecký fotbal?

R: První domácí mistrák hrajeme ve středu 25. 8. od 17 hodin a rád bych na něj pozval nejen všechny rodiče, ale také příznivce turnovské kopané. Dorostenecký fotbal jim má určitě co nabídnout.