Rozhovor s hlavním trenérem mladší přípravky Danem Novákem..

11.02.2022

O: Ahoj, Dane! Už nějakou dobu jsi hlavním trenérem kategorie U9, tedy mladší přípravky. Představil by ses ale těm čtenářům, kteří tě třeba ještě nepotkali?

R: Tak od 5 let se věnuji fotbalu. Stále ho sám aktivně hraju a neustále mě baví. Nedávno mi tady v FKT nabídli, jestli bych nechtěl trénovat. Trénovaní dětí je pro mě další fotbalovou zábavou a chtěl bych se jako trenér zlepšovat.

O: Trenérské parťáky ti dělají Marcel Kovář a Martina Mastníková, vlastně jediná trenérka v celém realizačním kádru FKT. Jsi s kolegy spokojený?

R: Ano, musím říct, že jsem. Dobře si rozumíme a v tréninkových jednotkách se doplňujeme.

O: Jak vypadá váš běžný trénink? Dělíte si děti s ostatními trenéry do skupinek?

R: Začínáme rozcvičkou, kterou si většinou vezme na starost Marťa. Vždycky pro děti vymyslí něco zábavného, něco, co děti dobře naladí do tréninku. Potom přejdeme buď na rozvoj pohybu, nebo rozvoj techniky s míčem. Teď v hale chystáme pro děti různé opičí dráhy či soutěže. Děti si rozdělujeme do skupin, protože máme v týmu děti ročníku 2013 až 2015 a tak jsou děti samozřejmě jinak zdatné. Pilujeme vedení míče, kličku a obecně nácviky 1 na 1 a malé hry se v trénincích objevují hodně.

O: Hrajete s dětmi i zápasy? Co se do takových utkání snažíš dětem předat?

R: Ano, hrajeme mistrovskou soutěž, kde se potkáváme s týmy z okolí, ale třeba jezdíme i do Jilemnice. V soutěži se nepočítají výsledky, ale děti chtějí vyhrávat a sami si góly počítají a kolikrát na nich vidím i značnou nespokojenost s výkony 😊 Snažíme se do dětí dostat hlavně chuť a radost, také odvahu, aby se míče zbytečně nezbavovaly, obcházely soupeře, zakončovaly a nebály se chyb.

R: Máte jakožto trenéři nějakou dlouhodobou koncepci? Myslíš, že je důležitější děti učit týmové prvky hry, nebo trénovat individuální schopnosti?

R: Myslím, že u nás jde hlavně o to, aby se zlepšovaly co nejvíce jako jednotlivci v práci s míčem a pohybové zdatnosti, protože když pak přejdou do další kategorie, tak už na ně budou kladeny nějaké nároky a je potřeba, aby byly fotbalově co nejlépe připravení.

O: Dane, mockrát ti děkuju za to, že sis našel čas ve svém fotbalem nabitém kalendáři. Prozradil bys nám, prosím, kdy a kde s dětmi trénujete? Může se na trénink přijít podívat třeba někdo, kdo s hraním fotbalu teprve začíná?

R: Určitě budeme rádi, když se za námi přijde někdo podívat a ještě lépe, když se zapojí. Momentálně ještě trénujeme v hale na Žižkovce a to v úterý v 16:00 a v pátek v 15:30.

DN hrající přípravné utkání A týmu Mladé Boleslavi v roce 2018..
DN hrající přípravné utkání A týmu Mladé Boleslavi v roce 2018..